Prelegenci

Prof. Dariusz Filar

Filar Dariusz, ekonomista. Od 1973 r. pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, od 1992 prof. nadzw. UG. W latach 1992-1995 wykładał w Center for Russian and East European Studies na University of Michigan, USA. W latach 1999-2004 główny ekonomista Banku Pekao SA, 2004-2010 członek Rady Polityki Pieniężnej NBP, od marca 2010 członek Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. Specjalizuje się w makroekonomii, historii myśli ekonomicznej oraz funkcjonowaniu przedsiębiorstw transnarodowych. Ponadto Dariusz Filar jest autorem kilku pozycji beletrystycznych, tłumaczonych na języki obce.

Prof. Dominika Maison

Psycholog, doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka wielu książek i artykułów dotyczących badań marketingowych. Od 20 lat związana z praktycznymi badaniami marketingowymi W latach 2003-2007 prezes Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii (PTBRiO). Reprezentant ESOMAR w Polsce. Członek międzynarodowych organizacji:

  • • Society for Consumer Psychology (SCP)
  • • Association for Consumer Research (ACR)
  • • American Academy of Advertising (AAA)
  • • Qualitatitive Research Consultants Association (QRCA)

Jacek Santorski

Współwłaściciel - z Dominiką Kulczyk - firmy consultingowej Values_, profesor w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej, gdzie prowadzi autorski program - Akademię Psychologii Przywództwa dla zaawansowanych managerów i przedsiębiorców. Uznany autorytet w dziedzinie psychologii społecznej, pionier psychologii biznesu w Polsce. Były członek rady nadzorczej Eurobanku, od 2012 roku członek Rady Gospodarczej przy Premierze RP. Należy do najwyżej cenionych w Polsce mówców w obszarach przywództwa i zarządzania stresem dla biznesu.

dr Jan Zając

Badacz, psycholog, przedsiębiorca. Współtwórca i prezes Sotrendera, który pomaga setkom marketerów z kilkunastu krajów w analizowaniu, raportowaniu i optymalizowaniu kampanii w social media. Adiunkt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent UW i SGH, stypendysta Uniwersytetu Bocconi w Mediolanie i Uniwersytetu w Leuven. Autor kilkunastu publikacji naukowych na temat psychologii internetu i prowadzenia badań w sieci. Prowadzi szkolenia dla Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii, wykłada na licznych studiach podyplomowych z zakresu marketingu internetowego oraz badań społecznych i marketingowych. Zna 6 języków, zwiedził 40 krajów, w tym ponad połowę rowerem.

Krzysztof Kuniewicz

Dyrektor generalny Bibby Financial Services. Jeden z pionierów polskiego rynku faktoringowego. Pracę w branży rozpoczął w 1999 roku, biorąc udział w tworzeniu firmy Pekao Faktoring sp. z o.o. W roku 2001 związał się z Bibby Group of Factors Ltd - największą firmą faktoringową w Wielkiej Brytanii, współuczestnicząc w projekcie tworzenia polskiego oddziału firmy. Od kilku lat pełni funkcję Dyrektora Generalnego Bibby Financial Services. Pod jego przywództwem polski oddział Bibby Financial Services kilkukrotnie zdobył nagrodę dla najszybciej rozwijającego się oddziału firmy poza macierzystym rynkiem brytyjskim. Równolegle do pracy zawodowej, od kilku lat bierze aktywny udział w działalności Polskiego Związku Faktorów. Krzysztof Kuniewicz jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na wydziale Ekonomii. Jest żonaty, ma trójkę dzieci. W wolnych chwilach pasjonuje się astronomią i jazdą na motorze.

Krzysztof Kaczmar

Od 2012 roku prezes Zarządu, a wcześniej przez 11 lat dyrektor Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. Przedtem zajmował się komunikacją marketingową tygodnika Polityka. Członek Zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Rady Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz Fundacji Dorastaj z Nami. Przewodniczący Grupy Inicjatywnej a następnie pierwszy prezes Zarządu Forum Darczyńców w Polsce. Członek European Association of Communication Directors oraz International Network of Financial Education przy OECD. Członek Komitetu Monitorującego wykorzystanie funduszy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Funduszu Norweskiego przy Ministrze Rozwoju Regionalnego. Przewodniczący wielu konkursów społecznych, panelista krajowych i międzynarodowych konferencji dotyczących edukacji finansowej, wolontariatu pracowniczego, społecznej odpowiedzialności biznesu oraz autor publikacji na ten temat. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

dr Marcin Fabjański

Filozofię Zachodu studiował w Poznaniu i w Yorku (Wielka Brytania). Prawie dwa lata spędził w Azji – m.in. w Indiach, Chinach, Nepalu, Tajlandii i Birmie, gdzie intensywnie medytował i zgłębiał filozofię Wschodu. W USA został certyfikowanym instruktorem Mind-Body Bridging, w Chinach – dla równowagi kulturowej - nauczycielem medytacji w ruchu: Zhineng Qigong. Autor między innymi pierwszego polskiego poradnika praktyki filozoficznej „Stoicyzm Uliczny” i książki „Zaufaj życiu. Nie zakochuj się w przelatującym wróblu”. Dziennikarz nagrodzony między innymi Grand Pressem i nagrodami Independent Press Association w Nowym Jorku. W magazynie „Coaching” prowadzi autorską rubrykę „Metafizyka dla neurotyka”, w „Dużym Formacie” felieton – „Architektura emocji.” Twórca Szkoły Filozofii Dostrojenia do Procesu Życia: www.selfoff.com

Mirella Panek-Owsiańska

Prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu Magister nauk politycznych o specjalności marketing polityczny; absolwentka Szkoły Liderów oraz programów Graduate School of Business Stanford University i International Visitors Departamentu Stanu USA poświęconych demokracji, prawom człowieka i CSR.

Współpracuje z kluczowymi interesariuszami Forum Odpowiedzialnego Biznesu w Polsce, reprezentuje organizację w CSR Europe i The World Business Council for Sustainable Development (WBCSD). Autorka liczny artykułów prasowych, wykładowczyni i jurorka w konkursach CSR i PR. Posiada doświadczenie współpracy z trzema sektorami, była rzeczniczką prasową Amnesty International, przez wiele lat zajmowała się polityką, koordynowała program „Demokracja bez kobiet to pół demokracji”, współpracowała m.in. z Hanną Suchocką i Barbarą Piwnik. W 2014 roku odebrała z rąk Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego Złoty Krzyż Zasługi za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

Natalia Ćwik-Obrębowska

Konsultant, coach i publicystka. Ekspertka w dziedzinie społecznej odpowiedzialności biznesu i zarządzania organizacjami pozarządowymi. Uznana za jedną z 50. Kobiet polskiego CSR wg Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Od 2013 prowadzi własną firmę doradczą Go Responsible Consulting oraz blog o zarządzaniu. Współpracuje z firmami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi. Publikuje w mediach gospodarczych. W ramach projektu Forum Darczyńców prowadzi coaching dla 24 fundacji korporacyjnych w Polsce. Jako doradca koordynuje projekty CSR w zakresie: dialogu z interesariuszami, tworzenia strategii i projektów, raportowania społecznego i zintegrowanego.

Otrzymała tytuł Ambasadora Przedsiębiorczości Kobiet 2014, w ramach inicjatywy Fundacji Ambasada Przedsiębiorczości Kobiet i Klubu Przedsiębiorców i Ekspertów działającym przy Zarządzie Krajowym Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Warszawie. Tytuł ten przyznawany jest kobietom, które prowadzą własną firmę, przestrzegają zasad etycznych w biznesie, są aktywne społecznie i angażują się w popularyzację przedsiębiorczości wśród kobiet.

Paweł Łukasiak

Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, członek Rady Mentorów Fundacji Dobra Sieć. Akademią kieruje od sierpnia 1998 r. Od ponad 20 lat aktywnie związany z III sektorem.

Współtworzył i zarządzał Biurem ds. Współpracy z Inicjatywami Samopomocowymi w Komitecie Obywatelskim przy Przewodniczącym NSZZ „Solidarność”, założył oraz prowadził Biuro ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Stypendysta Fundacji Ashoka i Fundacji C.S. Motta.

Ekspert w dziedzinie fundraisingu, CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu; corporate social responsibility) i CCI (społecznego zaangażowania biznesu; corporate community investment), twórca projektów CSR i CCI dla największych firm w Polsce. Współtwórca kampanii społecznych takich jak „Dobroczyńca Roku”, „100% z 1%”, „Gwiazdy Dobroczynności”. Członek kapituły Ogólnopolskiego Konkursu „Barwy Wolontariatu” organizowanego przez Centrum Wolontariatu, Rady Fundacji Św. Mikołaja, Rady Programu „Przeciw Korupcji” Fundacji im. Stefana Batorego, Kapituły Konkursu „Społecznik Roku” tygodnika „Newsweek”, Kapituły Konkursu „100% z 1%” na najlepszą kampanię jednoprocentową organizowaną przez tygodnik „Newsweek”. Autor i współautor wielu publikacji.

Członek Zarządu Fundacji Dobra Sieć, współtwórca portali: www.mojestypendium.pl, www.e-wolontariat.pl oraz kampanii „odkryj e-wolontariat” i „dobre stypendia”

W 2011 odznaczony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

dr Paweł Korzyński

Doktor ekonomii (Szkoła Główna Handlowa, Katedra Rozwoju Kapitału Ludzkiego); habilitant na Uniwersytecie Harvarda (Business). Prowadzi wykłady z Podstaw Zarządzania na Akademii Leona Koźmińskiego. Jest członkiem rady redakcyjnej czasopisma Managment Decision. Ma ponad 10 lat doświadczenia związanego z konsultingiem w zarzadzaniu zasobami ludzkimi. Jest członkiem rady nadzorczej PGB Human Resources.

Philippe Saffray

Prezes Zarządu MACIF Życie TUW

Philippe Saffray jest absolwentem EHESS (Wyższa Szkoła Nauk Społecznych) i EM Lyon Executive. Prowadził badania naukowe dotyczące wpływu kultury na organizacje międzynarodowe i wykładał w ENSIAE (Wyższa Szkoła Inżynierska) we Francji. Od 20 lat jest związany z Grupą MACIF.

Rafał Antczak

Deloitte Polska, Członek Zarządu Deloitte Business Consulting SA

Ekonomista, specjalizacja makroekonomia i finanse, z 20-letnim doświadczeniem prac dla instytucji międzynarodowych, sektora prywatnego i publicznego w kraju i za granicą. Członek Komisji Rewizyjnej Akademii Rozwoju Filantropii, ekspert Związku Dużych Rodzin 3+.

Zofia Dzik

Prezes Zarządu Fundacji Humanites, organizator corocznych konferencji „Sukces w Pracy=Sukces w Rodzinie?” promującymi przywództwo oparte na zrównoważonym, spójnym rozwoju człowieka, w sferach: fizycznej, umysłowej, emocjonalnej i duchowej, dyrektor Akademii Przywództwa Liderów Oświaty, doświadczony menadżer branży konsultingowej i rynku usług finansowych. Członek Rad Nadzorczych następujących spółek: TU Link4 S.A., ERBUD S.A. i PKO BP S.A.

Moderatorzy

Maciej Samcik

dziennikarz ekonomiczny Gazety Wyborczej, autor bloga Subiektywnie o finansach.

Paweł Oksanowicz

dziennikarz ekonomiczny Radia PIN, prowadzący audycję „Bizon. Biznes odpowiedzialny i nowoczesny"

Organizatorzy

dr Ryszard Banajski

prezes Towarzystwa Naukowego Prakseologii

Ryszard Banajski jest prezesem Towarzystwa Naukowego Prakseologii i członkiem zespołu redakcyjnego czasopisma "Prakseologia". Absolwent SGPiS (obecnie SGH) i doktor nauk humanistycznych ze specjalizacją w zakresie etyki. Wykłada etykę w WSP ZNP, a wcześniej w kilku uczelniach filozofię, etykę ogólną, etykę biznesu, etykę administracji i heurystykę.

prof. dr hab. Anna Lewicka-Strzałecka

Anna Lewicka-Strzałecka jest profesorem w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, redaktorem naczelnym czasopisma „Prakseologia”. Prowadzi badania w dziedzinie metodologii nauk praktycznych, prakseologii, etyki życia gospodarczego i publicznego. Opublikowała ponad sto artykułów i kilkanaście książek w kraju i za granicą, wśród których na uwagę zasługują „Etyczne standardy firm i pracowników” oraz „Odpowiedzialność moralna w życiu gospodarczym”, „Nędza korupcji”.

Profesor Lewicka-Strzałecka wykonywała prace eksperckie między innymi dla Business Centre Club, Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, urzędów różnego szczebla, od 1994 współorganizuje i prowadzi Ogólnopolskie Seminarium Etyki w Biznesie, Organizacji i Zarządzaniu. Prowadzi rozległą aktywność edukacyjną, wykłada w Akademii Leona Koźmińskiego, w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, w Warszawskiej Szkole Zarządzania – Szkole Wyższej.

Artur Nowak-Gocławski

Pomysłodawca, współzałożyciel i członek zarządu ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych – pierwszej spółdzielni w branży doradztwa finansowego oraz szef Grupy ANG SA, której częścią jest ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych. Od 20 lat związany z branżą finansową, głównie z bankowością, od 10 lat szuka własnych dróg jako przedsiębiorca. Zwolennik społecznościowego podejścia do budowy kultury organizacyjnej firmy i społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Założyciel i szef Fundacji Będę Kim Zechcę, której zadaniem jest wyrównywanie szans edukacyjnych młodych ludzi i propagowanie wolontariatu pracowniczego.

prof. ALK, dr hab. Bolesław Rok

przewodniczący jury Konkursu, Akademia Leona Koźmińskiego

przewodniczący jury Konkursu Verba Veritatis, Akademia Leona Koźmińskiego Dyrektor Centrum Etyki Biznesu i Innowacji Społecznych Akademii Leona Koźmińskiego, Dyrektor Naukowy Studiów Podyplomowych „CSR. Strategia odpowiedzialnego biznesu”, wykładowca etyki i odpowiedzialności biznesu na studiach MBA. Pełnomocnik ds. etyki w PGNiG SA. Współzałożyciel Forum Odpowiedzialnego Biznesu, współautor Rankingu Odpowiedzialnych Firm, członek Rady Nadzorczej Fundacji mBank, Koordynator Rady Programowej UN Global Compact w Polsce. Doradca w zakresie etyki i odpowiedzialności biznesu. Uczestniczy w wielu polskich i międzynarodowych projektach badawczych i wdrożeniowych, autor raportów strategicznych, opracowań i artykułów. Ostatnia publikacja to: „Podstawy odpowiedzialności społecznej w zarządzaniu”.

Andrzej Roter

dyrektor generalny, Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce

W początkach kariery zawodowej asystent w Instytucie Teorii Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego, z zainteresowaniami badawczymi w obszarze jakości i poziomu życia, zjawiska ubóstwa. Doświadczenie finansowe zebrane w pracy w Kredyt Banku SA, BRE Banku SA, BEST SA.. Od 2004 roku Dyrektor Generalny w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Współautor Zasad Dobrych Praktyk rynku finansowego w Polsce, projektu zainicjowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Autor koncepcji programu etycznego w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, w tym współautor dokumentu Zasad Dobrych Praktyk KPF i formuły samorządowego audytu etycznego oraz zasad funkcjonowania Komisji Etyki KPF. Autor wielu artykułów na temat rynku consumer finance, współautor książki na temat doświadczeń międzynarodowych w stosowaniu regulacji upadłości konsumenckiej. Inicjator i współorganizator kilku cyklicznych projektów badawczych. Członek Zarządu Eurofinas, europejskiej platformy samorządowej, skupiającej domy finansowe z 18 krajów Unii Europejskiej.